Katedra w Santiago de Compostela (Prowincja A Coruña)

Santiago de Compostela

Upragniona meta Szlaku św. Jakuba

A Coruña

Od wieków tysiące pielgrzymów pokonuje Szlak św. Jakuba każdego roku z marzeniem do spełnienia: dotrzeć do stolicy Galicji i wejść do jej mitycznej już katedry. Tradycja głosi, że w tej budowli spoczywają szczątki apostoła Jakuba odkryte w IX wieku.

Jednak Santiago de Compostela to tętniące życiem miasto z wieloma innymi powodami, by oczarować podróżnika, niezależnie od tego, czy jest on pielgrzymem: niezliczone restauracje i bary, w których można skosztować wykwintnych owoców morza Galicji, stare miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, propozycje dotyczące sztuki współczesnej... W tym mieście jest wiele możliwości, które łączą jego historię z młodszą i bardziej nowoczesną twarzą.

Życie wokół katedry

Jeśli w Santiago jest jakieś miejsce wyjątkowe, to jest nim Plaza del Obradoiro. Życie miasta wydaje się obracać wokół tego miejsca, w którym wznoszą się Katedra, Pałac Raxoi czy luksusowy Hostal de los Reyes Católicos, o którym mówi się, że jest to najstarszy hotel na świecie. Na placu łatwo jest zobaczyć siedzących pielgrzymów w towarzystwie ich nieodłącznych lasek i muszli. Nadchodzi moment poznania Katedry: kontemplowania Pórtico de la Gloria, przytulenia do postaci Jakuba w Ołtarzu Głównym, zejścia do krypty, wyjścia na dach (cóż za widoki!) oraz, jeśli będziesz mieć szczęście, zobaczenia działającego botafumeiro (ogromnej kadzielnicy), ponieważ balansuje on tylko w niektóre święta lub na wcześniejsze życzenie. W okolicy Katedry każdy krok jest odkryciem; są inne place pełne uroku, takie jak Praterías (z najlepszym widokiem na Berenguela, dzwonnicę) lub Quintana z pięknymi schodami, oraz inne zabytki, takie jak imponujący Klasztor San Martiño Pinario. Jest to ciekawe, że nawet najbardziej odległe punkty miasta wydają się być ustawione tak, aby podziwiać katedrę. Tak jest w przypadku spokojnego parku Alameda i punktu widokowego Monte do Gozo i jego rzeźb pielgrzymów, będących bohaterami tak wielu zdjęć.

Kuchnia i nowoczesność

Aby poznać najlepsze zapachy i smaki oraz zrozumieć, dlaczego Galicja jest znana z dobrego jedzenia, nie ma nic lepszego niż spacer po targu Mercado de Abastos, drugim najczęściej odwiedzanym miejscu w mieście. Możesz tu kupić i spróbować świeżych owoców morza z rías (ujść rzek), serów i papryki Padrón lub skosztować słynnej „miniaturowej kuchni”. Prawdziwą atmosferę Santiago poczuć można także na ulicach Franco i Raiña, w samym sercu starego miasta, gdzie Galicyjczycy i przyjezdni od zawsze jedzą tapas i gdzie znajduje się wiele restauracji, w których można spróbować ośmiornic „a feira”, przegrzebków , ciasta Santiago lub win takich jak Albariño, które jest uważane za jedno z najlepszych białych na świecie.Z dala od wąskich uliczek, kamiennych domów i pałaców, nowocześniejszą stronę Santiago możesz poznać w jego atmosferze uniwersyteckiej, w galeriach sztuki, a zwłaszcza w dwóch miejscach: Galicyjskim Centrum Sztuki Współczesnej i Cidade da Cultura (Mieście Kultury), dziele nowojorczyka Petera Eisenmana będącym jednym z najbardziej zaskakujących przykładów współczesnej architektury galicyjskiej.Wielu mówi, że przejście szlaku pielgrzymkowego i dotarcie do Santiago de Compostela to przygoda, która odmienia życie. To miasto ma w sobie coś, co przyciąga.

To musisz zobaczyć

Co zwiedzić


Wybierz z listy lub przejrzyj mapę, aby odkryć ciekawe miejsca.

Co robić

Inne pomysły na podróż


Informacje praktyczne

Jak dotrzeć – informacje o transporcie


Wybierz środek transportu, aby zobaczyć, jak dotrzeć i poruszać się na miejscu.

Jak dotrzeć samolotem

 • Lotnisko w Santiago de Compostela znajduje się w odległości 10 km od miasta.

 • Z lotniska do miasta można dostać się taksówką lub autobusem. Autobus łączy lotnisko z Plaza de Galicia i zatrzymuje się w różnych punktach, takich jak Pazo de Congresos, kaplica San Lázaro i dworzec autobusowy.

 • Trasa autobusowa do centrum miasta: 30 minut

 • Trasa samochodowa do centrum miasta: około 15 minut drogą krajową A-634.

 • Więcej informacji

Jak dotrzeć pociągiem

 • Dworzec kolejowy Santiago de Compostela jest przystankiem na trasach pociągów dalekobieżnych łączących Madryt, San Sebastián, Hendayę i Barcelonę.

 • Z jedną przesiadką możesz codziennie dotrzeć do Bilbao, Portugalii i Paryża. Rezerwacja biletów

 • Autobus miejski nr 6, który odjeżdża z Plaza de Galicia, jedzie na dworzec.

 • Luksusowy pociąg turystyczny Transcantábrico jedzie przez północną część Hiszpanii, Zieloną Hiszpanię, do Santiago de Compostela. Więcej informacji

Jak dotrzeć autobusem

 • Dworzec autobusowy w Santiago de Compostela oferuje połączenia z takimi krajami jak Portugalia, Niemcy, Belgia, Francja, Szwajcaria, Holandia i Rumunia.

 • Cogodzinne autobusy do innych miast galicyjskich, takich jak Vigo, Pontevedra i A Coruña.

Jak dotrzeć drogą

 • Drogi ekspresowe, północno-zachodnia A-6 i Rías Baixas A-52, łączą Galicję z resztą Hiszpanii i prowadzą do Santiago przez AP-9.

 • Kantabryjska droga ekspresowa A-8 łączy Galicję z Francją przez wybrzeże kantabryjskie.

Jak się poruszać po autobusem

 • Istnieje ponad 20 linii autobusów miejskich, które łączą różne punkty miasta. Więcej informacji.

 • Autobus miejski nr 5, który odjeżdża z Plaza de Galicia, jedzie na dworzec autobusowy.

Jak się poruszać po pociągiem

 • Pociąg turystyczny, który rozpoczyna trasę na Plaza del Obradoiro, objeżdża całe stare miasto.

 • Więcej informacji

Jak się poruszać po innymi środkami transportu

 • Taksówką. Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak skontaktować się z taksówkami dostępnymi 24 godziny na dobę.

 • Wynajem pojazdów.

Kalendarz

Wystawy, festiwale, wydarzenia sportowe…


Zapraszamy do zapoznania się z programem najciekawszych imprez odbywających się w miejscu docelowym.