Bazylika del Pilar w Saragossie (Aragonia)

Saragossa

Wielkie miasto z mnóstwem atrakcji

Zaragoza

Saragossa to miasto z ponad 2000-letnią historią, znane z kolosalnej bazyliki del Pilar, założenia przez Rzymian, różnorodności kulturowej i gościnności swych mieszkańców.

Jednak ci, którzy je odwiedzili, wśród tutejszych ulic odkryli wiele więcej. W Saragossie bowiem znajdują się dwie majestatyczne katedry, ufortyfikowany pałac islamski położony w centrum miasta, zabytkowe pozostałości rzymskiej Cesaraugusta, renesansowe pałace, unikalne dzieła Francisco de Goya, symbole architektury nowoczesnej oraz jedna z najbardziej różnorodnych ofert gastronomicznych w Hiszpanii. 

Skrzyżowanie dróg

Saragossa, stolica Aragonii, jest piątym pod względem liczby mieszkańców miastem w Hiszpanii. Położona na skrzyżowaniu dróg pomiędzy innymi dużymi miastami hiszpańskimi, stolica leżąca nad rzeką Ebro to idealne miejsce na weekendowy wypad. Międzynarodowe lotnisko, stacja szybkiej kolei i promieniowa sieć dróg sprawiają, że znajduje się o 2-3 godziny drogi od głównych kierunków w północnej i środkowej Hiszpanii, a także południowej Francji. 

Kierunek pełen niespodzianek

Saragossa to miejsce, w którym od razu poczujesz się komfortowo. Gościnność mieszkańców, łatwo dostępne przestrzenie oraz intensywność błękitnego nieba to najlepsze tło dla miasta obdarzonego bogatym dziedzictwem i charakteryzującym się różnorodnością kulturową.Saragossa posiada też zamkniętą dla ruchu kołowego zabytkową starówkę, rozległe tereny zielone o niepowtarzalnym charakterze, kilometry ścieżek rowerowych, zrównoważony transport miejski, wiele różnorodnych placów, punktów widokowych, tarasów, zakątków, niespodzianek, pałaców, muzeów i kościołów. Do tego należy dodać ciepłą atmosferę towarzyską na ulicach, zróżnicowane lokale gastronomiczne, tradycję spożywania tapas i życie nocne.

I zabytkowe miasto

Saragossa to zabytkowe dziedzictwo historyczne. Na jej ulicach błyszczy dziedzictwo czterech dawnych kultur. Główną atrakcją jest bazylika Nuestra Señora del Pilar, symbol miasta i druga katedra w Saragossie. Wewnątrz wyróżniają się przepiękne dzieła Francisco de Goya i czczona rzeźba Virgen del Pilar. Istotnym elementem wizyty w bazylice jest wejście na wieżę widokową San Francisco de Borja. Kilka kroków obok znajduje się katedra Salvador, historycznie główna świątynia miasta i główny przykład sztuki mudejar w Aragonii, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz znajduje się również jedna z najlepszych kolekcji arrasów flamandzkich z XV-XVII wieku. Miejscem, którego nie można pominąć, jest również piękny pałac Aljafería, islamski alkazar z XI wieku, zbudowany w celach rekreacyjnych dla królów Taifa z Saraqusta. Pałac, którego sztuka mudejar została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w roku 2001, nadal zaskakuje zwiedzających nieoczekiwanym pięknem stylu arabskiego w pałacu wysuniętym tak daleko na północ Hiszpanii. Zabytki Saragossy najlepiej poznać podczas wycieczek z przewodnikiem lub korzystając z autobusu turystycznego, którego trasa przybliża do głównych atrakcji miasta i jego rozległych terenów zielonych: parku Grande José Antonio Labordeta oraz Wodnego Parku Luis Buñuel.  

To musisz zobaczyć

Co zwiedzić


Wybierz z listy lub przejrzyj mapę, aby odkryć ciekawe miejsca.

Co robić

Inne pomysły na podróż


Informacje praktyczne

Jak dotrzeć – informacje o transporcie


Wybierz środek transportu, aby zobaczyć, jak dotrzeć i poruszać się na miejscu.

Jak dotrzeć samolotem

 • Lotnisko w Saragossie znajduje się w odległości 10 km od miasta.

 • Z lotniska można dojechać do miasta różnymi środkami transportu publicznego: autobusem (linia 501) i taksówkami.

 • Trasa autobusowa do centrum miasta: 45 minut

 • Trasa samochodowa do centrum miasta: Około 20 minut drogami N-125 i A-2.

 • Więcej informacji

Jak dotrzeć pociągiem

 • Połączenie szybkiej kolei z takimi miastami jak Barcelona (ok. 1 godz. 30 min.), Granada (ok. 4 godz. 20 min.), Madryt (ok. 1 godz. 20 min.), Huesca (ok. 45 min.), Malaga (ok. 4 godz. 10 min.) lub Sewilla (ok. 3 godz. 40 min.)

 • Jeśli przyjeżdżasz do Saragossy pociągiem, dotrzesz do znajdującego się w centrum miasta dworca kolejowego i autobusowego Zaragoza-Delicias.

 • Postój taksówek znajduje się przy wyjściu z dworca.

 • Na dworcu zatrzymują się też autobusy linii 51, Ci1, Ci2 i 34.

 • Rezerwacja biletów.

Jak dotrzeć autobusem

 • Jeśli przyjeżdżasz do Saragossy autobusem, dotrzesz do znajdującego się w centrum miasta dworca kolejowego i autobusowego Zaragoza-Delicias.

 • Na dworcu zatrzymują się autobusy linii 34, 51, Ci1 i Ci2. Autobusy pozostałych linii zatrzymują się przy ośrodku Centro Cívico Delicias, który znajduje się tuż obok dworca, lub w jego pobliżu.

Jak dotrzeć drogą

 • Z Madrytu, drogą A-2.

 • Z Barcelony, drogami AP-2 i A-2.

 • Z Bilbao, drogą A-68.

Jak się poruszać po autobusem

 • Większość linii zwykle kursuje od 6.30 do 22.00. Więcej informacji o liniach, rozkładzie jazdy i cenach biletów. 

 • Dostępne są różne opcje autobusu turystycznego: dzienny, nocny, Megabus oraz autobus turystyczny dla grup.

Jak się poruszać po metrem/tramwajem

 • Przez miasto przebiega linia tramwajowa.

 • Kursuje zwykle w godzinach od 6.00 do 00.00.

 • Więcej informacji

Jak się poruszać po innymi środkami transportu

Informacje praktyczne

 • Istnieje możliwość nabycia kart turystycznych Zaragoza Family (ze zniżkami w różnych lokalach, parku wodnym i parku rozrywki) oraz Chocopass (kupon na degustację specjałów czekoladowych w pięciu lokalach).

Kalendarz

Wystawy, festiwale, wydarzenia sportowe…


Zapraszamy do zapoznania się z programem najciekawszych imprez odbywających się w miejscu docelowym.

Zobacz więcej