Panorama Sewilli (Andaluzja)

Sewilla

Inspirujący kierunek podróży

Sevilla

Sewilla to miasto, które pozostawia swój ślad w odwiedzających i które według wielu jest wyjątkowe. Być może chodzi o wspaniałe zabytki. A może o urokliwe popularne dzielnice jak Triana.

Możliwe, że sekret tkwi w zapachu jaśminu na placach lub muzyce gitary hiszpańskiej, która rozbrzmiewa na ulicach. Niektórzy twierdzą jednak, że chodzi o tradycyjne święta, a wielu jest przekonanych, że prawdziwą przyczyną są tapas.

Miasto zabytek

Można się o tym przekonać na kilku metrach, które dzielą La Giralda, katedrę i Real Alcázar w Sewilli. La Giralda jest ikoną miasta i posiada jedną z największych atrakcji – punkt widokowy, z którego rozciągają się fantastyczne widoki Sewilli, z patiem z drzewami pomarańczy, typowym w Andaluzji, oraz największą świątynią gotycką w Europie, katedrą, na pierwszym planie. Wizyta w Real Alcázar pozwoli nam odkryć wyjątkowy kompleks pałacowy pełen szczegółów. Jeśli podróżujesz latem, skorzystaj z opcji nocnego zwiedzania oraz zobacz festiwal, który odbywa się w jego ogrodach.

Sewilla to o wiele więcej niż jej bogactwo zabytków. Jest to miasto, które tętni życiem na ulicach, w ogromnych otwartych przestrzeniach jak wielka Plaza de España, Park Maríi Luisy czy awangardowy Metropol Parasol. Jeśli chcesz poczuć prawdziwą sewilską atmosferę, wybierz się na tapas na starówce w takich popularnych strefach jak Alameda, Macarena, Nervión, Los Remedios czy Triana. Marynowane „pescaíto”, „montaditos” (małe kanapeczki), typowe ślimaki, „fino” (białe wino), „manzanilla” (słodkie wino) czy zimne piwo to nieodłączne elementy wyprawy na tapas.

Ludowe tradycje na południu

W Sewilli tradycja zawsze jest w modzie. Od spektakli flamenco i muzyki gitary hiszpańskiej po typowe wyroby ceramiczne i rzemieślnicze, które zawsze stanowią miłą pamiątkę z tego miasta. W dzielnicy Triana pełno jest sklepów i warsztatów. Łatwo również cieszyć się flamenco w licznych „tablaos” lub w klubach dzielnicowych. W Sewilli odbywa się być może najważniejsze międzynarodowe wydarzenie związane z tą sztuką: La Bienal. Tradycję Sewilli widać również w jej najbardziej międzynarodowych świętach. Dwoma dobrymi przykładami są Kwietniowy Festyn i Wielki Tydzień. Pierwszy to połączenie radości i pasji do andaluzyjskiej sztuki ludowej, niepowtarzalna okazja do podziwiania dźwięków hiszpańskiej gitary, mody związanej z flamenco i Sewilli w najbardziej odświętnym wydaniu. Wielki Tydzień to święto pełne pasji i emocjonujących momentów. Aby to pojąć, nie ma nic lepszego niż wzięcie udziału w tłumnych pochodach religijnych oraz słuchanie na żywo „saeta” (wzruszającego śpiewu flamenco poświęconego religijnym obrazom).

To musisz zobaczyć

Co zwiedzić


Wybierz z listy lub przejrzyj mapę, aby odkryć ciekawe miejsca.

Co robić

Inne pomysły na podróż


Informacje praktyczne

Jak dotrzeć – informacje o transporcie


Wybierz środek transportu, aby zobaczyć, jak dotrzeć i poruszać się na miejscu.

Jak dotrzeć samolotem

Jak dotrzeć pociągiem

 • Dworzec kolejowy Santa Justa znajduje się bardzo blisko centrum miasta (2 km i 25 minut spacerem do Katedry w Sewilli).

 • Dworzec jest obsługiwany przez transport publiczny, a ze starówką łączy go autobus linii nr 32 (w okolicy Santa Justa można skorzystać także z innych linii, w tym ze specjalnej linii na lotnisko). Podróż trwa niecałe 15 minut.

 • Najbliższa stacja metra to Nervión (w odległości 1 km).

 • Obsługuje połączenia szybkiej kolei między innymi z Madrytem (ok. 2,5 godz.), Barceloną (ok. 5,5 godz.) i Walencją (od 4 godz.)

 • Rezerwacja biletów

Jak dotrzeć autobusem

Jak dotrzeć drogą

 • Z Madrytu drogami A-4 i A-5 (łączącymi się z trasą A-66).

 • Z Portugalii drogą A-49.

 • Z Costa del Sol, trasą A-92.

 • Z Kadyksu drogą AP-4.

Jak się poruszać po autobusem

Jak się poruszać po metrem/tramwajem

 • Przez miasto przebiega linia metra.

 • Rozkład to:

  - od poniedziałku do czwartku od 6.30 do 23.00

  - piątki i wigilie świąt: od 6.30 do 02:00

  - soboty: od 7.30 do 02:00

  - niedziele i święta: od 7.30 do 23:00 

 • Można kupić bilet w jedną stronę, bilet w dwie strony, kartę przejazdów z możliwością doładowania biletów lub bilet dzienny.

 • Istnieje również linia tramwajowa (linia Metrocentro lub T1), która kursuje wzdłuż części miasta ​centrum.

 • Więcej informacji

Jak się poruszać po innymi środkami transportu

 • Sewilla to miasto, które wygodnie zwiedza się pieszo.

 • Taksówki są koloru białego z żółtym, ukośnym paskiem. Zielone światełko u góry wskazuje, czy jest dostępna.

 • Ma sieć wypożyczalni rowerów z 30 darmowymi minutami (wymaga rejestracji i opłaty w wysokości około 13 euro).

 • Przejażdżka bryczką lub rejs statkiem po rzece Gwadalkiwir to oryginalne sposoby na zwiedzanie turystycznych obszarów. 

Kalendarz

Wystawy, festiwale, wydarzenia sportowe…


Zapraszamy do zapoznania się z programem najciekawszych imprez odbywających się w miejscu docelowym.

Zobacz więcej