Madryt

Madryt

Stolica tysiąca możliwości

Madrid

Madryt, wesoły i tętniący życiem o każdej porze, słynie z tego, że jest otwartym miastem, które łączy wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie.

Oprócz znanych muzeów, tętniących życiem ulic z wszelkiego rodzaju sklepami, restauracji z kuchnią z całego świata i niezwykłego życia nocnego, Madryt zaskakuje zabytkami znajdującymi się w pełnym uroku zaciszu, które można zwiedzać spacerem, rodzinnymi barami o wiekowej tradycji, w których przyjaciele spotykają się na drinka, dzielnicami o różnorodnych stylach i ośrodkami kulturalnymi, które są alternatywą dla typowych tras turystycznych. Madryt cechuje osobliwy charakter, któremu trudno dorównać. Jest gościnny i różnorodny. Madryt jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miast w Europie.

Kultura i rozrywka o każdej godzinie.

Ci, którzy szukają oferty kulturalnej, znajdą jedne z najważniejszych muzeów na świecie, takie jak Prado, Reina Sofía czy Thyssen. Nie możemy jednak pominąć innych mniejszych i pełnych uroku, takich jak Muzeum Sorolli, czy ośrodków kultury, takich jak Matadero lub Conde Duque, które stale prezentują innowatorskie wystawy, koncerty, wycieczki z przewodnikiem itd.Spacer po Madrycie umożliwia zobaczenie miejsc symbolicznych, takich jak imponujący Pałac Królewski, Plaza Mayor z ponad 400-letnią historią, tętniąca życiem Puerta del Sol, słynąca z licznych sklepów ulica Gran Vía czy też cztery najwyższe budowle w całej Hiszpanii. Każda z jego dzielnic oferuje inne wrażenia: La Latina to miejsce idealne, żeby spróbować słynnych „tapas”, a Las Letras to zdecydowanie coś dla miłośników literatury i gastronomii… Jednak Madryt to także wspaniałe możliwości odpoczynku na terenach zielonych, takich jak park Retiro (który wraz z Paseo del Prado i jego otoczeniem jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) czy też inne, mniej znane aczkolwiek równie urocze miejsca, jak na przykład El Capricho.

Stolica gastronomii, mody i nocy

Jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną, Madryt ukazuje dwa oblicza, z których każde jest wyjątkowo apetyczne. Z jednej strony tradycyjne tawerny, umożliwiające zanurzenie się w miejscowej atmosferze i przekonanie się, jak ciekawym doświadczeniem jest „pójście na tapas”. Z drugiej strony awangardowe restauracje, takie jak DiverXO, i tradycyjne hale targowe przekształcone w nowoczesne przestrzenie gastronomiczne, na przykład San Miguel, które stały się mekką dla smakoszy. W Madrycie każda okazja jest dobra do cieszenia się ożywioną atmosferą miasta. Na przykład podczas coraz modniejszych, weekendowych brunchów na oszklonych tarasach, patiach czy też pod gołym niebem.Wielbiciele mody znajdą tu wszelkiego rodzaju atrakcje, takie jak luksusowe sklepy w okolicy o wymownej nazwie Milla de Oro (złota mila), sklepy vintage w dzielnicach, takich jak Fuencarral, nowe designerskie hale targowe, takie jak Motores, czy też ponad stuletnie księgarnie i sklepiki z rękodziełem. Istnieją też punkty widokowe, takie jak Świątynia Debod czy taras Círculo de Bellas Artes, które o zmierzchu urzekają wyjątkowymi zachodami słońca. A na koniec dnia ... noce w Madrycie są legendarne, a lokale oferują spektakle na żywo, wszelkiego rodzaju atmosferę, muzykę do białego rana...Madryt cechuje osobliwe piękno. Madryt stymuluje i inspiruje. Madrytu trzeba doświadczyć na własnej skórze.

To musisz zobaczyć

Co zwiedzić


Wybierz z listy lub przejrzyj mapę, aby odkryć ciekawe miejsca.

Co robić

Inne pomysły na podróż


Informacje praktyczne

Jak dotrzeć – informacje o transporcie


Wybierz środek transportu, aby zobaczyć, jak dotrzeć i poruszać się na miejscu.

Jak dotrzeć samolotem

 • lotnisko w Madrycie znajduje się 12 km od centrum miasta, do którego można dojechać środkami transportu publicznego.

 • W metrze wsiądź w linię nr 8. Do przejazdu dolicza się 3 euro, które dodaje się do ceny dowolnego biletu, a podróż trwa nieco ponad 30 minut.

 • W pociągu możesz skorzystać z linii C-1 i C-10 Cercanías, które dojeżdżają w pół godziny do centrum miasta.

 • W autobusie do centrum dojedziesz linią Exprés Aeropuerto koszt biletu to 5 euro, a podróż trwa pół godziny) lub zwyczajnymi autobusami nr 200 i 101.

 • W taksówce stała stawka między lotniskiem a centrum miasta wynosi 30 euro.

 • Jeśli podróżujesz nocą, zdecyduj się na autobus linii Exprés Aeropuerto lub na taksówkę.

 • Samochodem najpopularniejsza trasa prowadzi wzdłuż M-40 i zajmuje nieco ponad 20 minut.

 • Więcej informacji

Jak dotrzeć pociągiem

 • Jeśli podróżujesz do Madrytu pociągiem, możesz dotrzeć do dwóch głównych stacji: Atocha i Chamartín.

 • Dworzec Madryt - Puerta de Atocha - Almudena Grandes:Znajduje się w samym centrum miasta.Z dworca można bez problemu przemieszczać się komunikacją miejską: łączy Metro (linia 1), pociąg (wszystkie linie podmiejskie) i posiada wiele przystanków autobusowych (linie 10, 14, 19, 24, 26, 32, 34, 36, 37, 54, 55, 57, 59, 85, 86, 102, 119, 141, 203, E1, C1, C2, C03, SE766, N9, N10, N11, N12, N13, N15, N25) i taksówki.Połączenia międzynarodowe z Paryżem i Lizboną.Połączenia szybkiej kolei z miastami, takimi jak Barcelona, Sewilla, Walencja czy Malaga.

 • Stacja Madrid-Chamartín-Clara Campoamor:Znajduje się w północnej części miasta.Metro (linia 1 i 10), pociąg ( linie C-1, C-2, C-3, C3a, C-4, C-7, C-8y C-10), autobusy (linie líneas 5, T62) i taksówki.Połączenia międzynarodowe z Paryżem i Lizboną.

 • Rezerwacja biletów

Jak dotrzeć autobusem

 • Jeśli chcesz dostać się do Madrytu autobusem, masz dwie możliwości: dworzec Méndez Álvaro, znany również jako Estación de Sur (dworzec autobusowy południowy), oraz dworzec Estación de Avenida de América.

 • Dworzec Południowy:Znajduje się w południowej części miasta Madryt.Połączenia środkami transportu publicznego: Metro (linia 6), pociąg (linie C1, C5, C7, C10), autobusy (linie 8, 102, 113, 148, 152, 156, N11) i taksówki.

 • Stacja Avenida de América:Znajduje się w północnej części miasta.Połączenia środkami transportu publicznego: Metro (linie 4, 6, 7 i 9), autobusy (1, 12, 52, 72, 73, 114, 115, 122, 200, C1, C2, N2, N4) i taksówki.

Jak dotrzeć drogą

 • Główne drogi ekspresowe prowadzące do Madrytu to A-1 (z Kraju Basków), A-2 (z Barcelony), A-3 (z Walencji), A-4 (z Sewilli), A-5 (z Estremadury) i A-6 (z Galicji).

 • Należy pamiętać, że znaczna część centrum miasta to Strefa Niskiej Emisji, a na jej obszarze istnieją ograniczenia w ruchu i parkowaniu. Jeśli przyjeżdżasz do Madrytu samochodem lub motocyklem, zajrzyj na stronę Ratuszu, aby go poznać. Ograniczenia te dotyczą w ten sam sposób pojazdów z rejestracją zagraniczną. Jeśli Twój pojazd ma etykietę środowiskową z Francji lub Portugalii, zapoznaj się zstrona internetowa DGT tabelka równoważności między klasyfikacjami środowiskowymi krajów Unii Europejskiej, aby dowiedzieć się, jakie ograniczenia mogą Cię dotyczyć. Źródłem informacji przed podróżą może być także Twoje miejsce zakwaterowania w Madrycie.

Informacje praktyczne

 • Większość interesujących miejsc znajduje się w centrum, co znacznie ułatwia poznawanie ich na piechotę.

 • Bilet turystyczny : jest jednoosobowy. Umożliwia nieograniczone poruszanie się siecią metra, autobusów i pociągów. Jest pięć rodzajów: na 1, 2, 3, 4, 5 i 7 dni kalendarzowych i dla dwóch stref: A (do poruszania się po mieście Madryt) i T (do poruszania się także po okolicach miasta, ponieważ obejmuje wszystkie inne strefy).

 • Należy pamiętać, że znaczna część centrum miasta to Strefa Niskiej Emisji, a na jej obszarze istnieją ograniczenia w ruchu i parkowaniu. Jeśli przyjeżdżasz do Madrytu samochodem lub motocyklem, zajrzyj na stronę Ratuszu, aby go poznać. Ograniczenia te dotyczą w ten sam sposób pojazdów z rejestracją zagraniczną. Jeśli Twój pojazd ma etykietę środowiskową z Francji lub Portugalii, zapoznaj się zstrona internetowa DGT tabelka równoważności między klasyfikacjami środowiskowymi krajów Unii Europejskiej, aby dowiedzieć się, jakie ograniczenia mogą Cię dotyczyć. Źródłem informacji przed podróżą może być także Twoje miejsce zakwaterowania w Madrycie.

Jak się poruszać po metrem/tramwajem

 • Sieć metra obejmuje całe miasto Madryt i łączy je z pobliskimi miejscowościami Wspólnoty Madrytu.

 • Działa codziennie od 6.00 do 13.30. 

 • Masz do wyboru bilet jednorazowy, na 10 przejazdów i specjalny na lotnisko.

 • Więcej informacji

Jak się poruszać po pociągiem

 • Sieć pociągów podmiejskich Cercanías obejmuje całe miasto Madryt i łączy je z pobliskimi miejscowościami Wspólnoty Madrytu.

 • Działa w godzinach od 5.30 do 23.30.

 • Masz do wyboru bilet jednorazowy, w obie strony oraz na 10 przejazdów

 • Więcej informacji

Jak się poruszać po autobusem

 • Linie miejskie zwykle kursują między 6:00 a 23:30.

 • Autobusy nocne, zwane „búhos” (sowami), kursują w godzinach od 23.20-23.45 do 5.30-6.00, a w soboty i w przeddzień świąt do 7.00. Większość linii zaczyna kurs na Placu Cibeles. 

 • Istnieją również linie międzymiastowe, które łączą Madryt z innymi miastami we Wspólnocie.

 • Autobus turystycznyz trasą przebiegającą przez najbardziej symboliczne miejsca i 1 lub 2-dniowymi biletami.

Jak się poruszać po innymi środkami transportu

 • Na taksówki:To łatwe do zidentyfikowania pojazdy w kolorze białym z czerwonym pasem.Zielone światełko u góry wskazuje, czy jest dostępna.Z taksówek można korzystać, udając się na wyznaczone w tym celu postoje, zatrzymując je na ulicy (te z zielonym światełkiem) lub zamawiając je za pomocą różnych aplikacje mobilne.Przejazd taksówką z lotniska Madrid-Barajas do centrum Madrytu ma stałą cenę 30 EUR.

 • Innym szybkim i ekologicznym sposobem poruszania się po Madrycie jest rower, który można wypożyczyć od różnych firm oferujących tę usługę lub za pośrednictwem miejskiej wypożyczalni rowerów Bicimad.

 • Istnieje Teleferico, które przecina park Casa de Campo. 

Kalendarz

Wystawy, festiwale, wydarzenia sportowe…


Zapraszamy do zapoznania się z programem najciekawszych imprez odbywających się w miejscu docelowym.

Zobacz więcej